Chargeback – co to jest i jak działa?

Chargeback – co to jest i jak działa?

W dzisiejszych czasach zakupy przez internet stały się codziennością. Niestety, nie zawsze spotykają się one z pozytywnym zakończeniem dla kupującego. Często zdarza się, że przekonany o dobrych intencjach sprzedawcy, otrzymujemy towar, który w rzeczywistości nie spełnia naszych oczekiwań, jest uszkodzony, a czasami w ogóle nie zostaje nam dostarczony. W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam chargeback.

Co to jest chargeback?

Chargeback to procedura umożliwiająca zwrot pieniędzy za towar lub usługę, którymi nie byliśmy zadowoleni i nie spełniały naszych oczekiwań. Jest to rodzaj ochrony dla konsumentów, którzy zakupili produkt lub usługę, która okazała się niesatysfakcjonująca lub w ogóle nie została dostarczona. Chargeback umożliwia zwrócenie pieniędzy z naszego rachunku bankowego po dokonaniu transakcji.

Jak działa procedura chargeback?

Procedura chargeback polega na odwołaniu transakcji dokonanej kartą kredytową lub debetową. Klient, który dokonał transakcji, zgłasza bankowi odwołanie w związku z niezgodnością towaru z opisem, brakiem dostarczenia towaru, uszkodzeniem towaru lub zastrzeżeniami dotyczącymi płatności. Bank po otrzymaniu zgłoszenia przekazuje je sprzedawcy, który z kolei ma 30 dni na weryfikację sytuacji i odpowiedź. Jeśli negocjacje nie przynoszą skutku, Bank Klienta po przeanalizowaniu sytuacji przyznaje konsumentowi pełne lub częściowe zwrot pieniędzy.

Procedurę chargeback może wszcząć każdy właściciel karty płatniczej, którego transakcja nie spełnila jego oczekiwań. Wymagane jest jednak, aby żądanie odwołania transakcji zostało zgłoszone do banku w terminie 120 dni od dnia wykonania płatności.

Jakie są korzyści wynikające z procedury chargeback?

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z procedury chargeback jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami lub usługodawcami. Dzięki temu, że posiadacz karty może bezpłatnie odwołać transakcję i domagać się zwrotu pieniędzy za usługę lub produkt, który nie został dostarczony, nabywca zyskuje spokój i pewność. Korzyścią jest również to, że banki często wykazują dużą elastyczność w rozstrzyganiu sporów, przeważnie na korzyść konsumenta.

Chargeback to procedura, która w dzisiejszych czasach jest nieodzowna. Umożliwia ona odwzorowanie prawdziwej wartości zakupionego produktu, a tym samym zwiększa poziom bezpieczeństwa zakupów dokonywanych przez internet. Warto więc zapoznać się z tą procedurą i korzystać z niej w razie potrzeby.

Udostępnij

Popularne Wpisy